Sacharidové vlny – hubnutí pro ženy i muže, dieta, jídelníček, zkušenosti

Sacharidové vlny

Sacharidová dieta patří mezi nejefektivnější způsoby, jak snížit váhu bez jojo efektu. Pokud stále nevíte, jak zhubnout, sacharidové vlny jsou osvědčenou metodou pro ženy i pro muže. Můži využívají vlnění jako rýsovací dietu a pro ženy jsou sacharidové vlny k redukci váhy a odstranění tuku na břichu, stehnech a zadečku. Ideální pro hubnutí do plavekJídelníček je při této dietě nejdůležitější. Cvičení není potřeba. Přečtěte si návod, jak zhubnout díky sacharidovému vlnění a cyklování, jak dlouho je nutné držet dietu a jaké jsou zkušenosti těch, kteří chtěli zhubnout či vyrýsovat tělo.

Hlavním cílem sacharidové diety je redukce váhy, resp. tukových zásob při současném zachování svalové hmoty. Efektivního spalování tuků je dosaženo díky cyklování sacharidů, kdy dochází jen k mírnému zpomalení metabolismu. Univerzální systém nefunguje – každý si musí vychytat svůj vlastní. Existují pouze doporučení na základě zkušeností ostatních, co jim fungovalo.

Sacharidové vlny není dieta jen pro kulturisty. Používá se u sportovců i nesportovců. Skvělé je, že u ní nemusíte cvičit ani posilovat.

Jednoduchý způsob hubnutí

Sacharidová dieta je založena na tom, jak dostat efektivně tuky z těla. Pokud jíme více než tělo potřebuje, uloží se v těle tuky. Nejčastěji na břicho a zadek. Když přestaneme jíst, nezhubneme. Tělo se přizpůsobí, dostane strach a začne ukládat ještě více.

Potřebujeme uvést tělo do omylu. Tělo nesmí mít šanci se přizpůsobit. A o tom jsou sacharidové vlny. Několik způsobů, jak udržet sacharidové vlny.

Oblíbená předsoutěžní příprava pro fitness a kulturistiku. Zřejmě neúčinější rýsovací dieta, která vás zbaví tuku.

Nejúčinější, ale také jedna z nejnáročnějších. Proč? Protože se vyžaduje přísné dodržování stravovacího plánu. Není potřeba cvičit ani posilovat, ale zato jídelníček musíte dodržovat 100%. Musíte mít dostatek disciplíny a vůle.

Při sacharidových vlnách dochází k malému zpomalení metabolismu. Tělo během vln přijímá jinou dávku energie každý den, a tak si nezvyká na nízký příjem, což zabraňuje jojo efektu.

Fungují sacharidové vlny či přijde jojo efekt?

Diety, které směřují k hladovění nemají dlouhotrvající účinky a dostavuje se jojo efekt. Tělo se jednoduše začne bránit, aby nedošlo k rapidnímu poklesu hladiny cukru v krvi. Pokud totiž radikálně snižujeme přijímanou stravu, pak výrazně omezujeme příjem cukrů. Takové hubnutí znamená ve skutečnosti krátkodobou redukci váhy. Ke snížení váhy došlo díky vyprázdnění žaludku, ztrátou tekutin a také svalové hmoty. Tělo si s každým příjem stravy začne ukládat více cukrů a tuků, aby se mělo zásobu energie. Tím dochází k přibírání. Hubnutí tak de facto nefunguje, protože se dostaví známý jojo efekt.

Zajímá vás blíže jojo efekt? Přečtěte si více o jojo efektu na wikipedii.

Sacharidové vlny pro ženy

Ženy volí sacharidové vlny jako metodu hubnutí a redukční dietu. V největší míře se používá mezi sportovci, avšak je stále oblíbenější mezi nesportovci. Pokud se tedy chystáte zhubnout nějaké to kilo na bříšku, stehnech nebo zadku, sacharidové vlny mohou být pro vás tím pravým řešením. Nejdůležitější je jídelníček.

Do jídelníčku pro ženy doporučujeme zařadit ke snídani vaječné bílky, rýžové chlebíčky, zeleninu. K obědu jsou vhodná kuřecí prsa, rýže. Ke svěčině si dejte tvaruh. Den zakončete večeří, např. rybou treskou a zeleninou.

Přísné dodržování jídelníčku je pro ženy výzvou. Není snadné odolat a držet se bez čokolády a dalších cukrů několik týdnů. Pokud však budete dodržovat sacharidové vlny s maximální disciplínou, bohatě se vám tato dieta odmění. Shodíte pár kil a odstraníte tuk i z těch problematických ženských partií, kam se nejčastěji ukládá – břicho, stehna, zadek.

Sacharidové vlny pro muže

Sacharidové vlny pro muže slouží především pro rýsování a odstranění podkožního tuku. Nejčastěji sacharidovou dietu využívají kulturisti a fitness nadšenci v předzávodní fázi. Jídelníček a celý stravovací plán je pro může důležitý především z hlediska, že nechtějí ztratit svalovou hmotu.

Video: Vyrýsujte se, nejefektivnější dieta

Jak dlouho držet sacharidové vlny

30 denní sacharidová výzva

Držet sacharidové vlny není snadné, a proto vznikla tzv. sacharidová výzva na 30 dní. Jedná se o jídelníček, který budete držet po dobu 30 dnů. Součástí výzvy není posilování ani jiné cvičení. Jde striktně o výživový plán. Pokud tedy nemáte čas na sportování, vůbec nevadí.

Využijte sacharidové vlny a zapojte se do 30 denní výzvy a podělte se o zkušenosti v komentářích dole na stránce.

Tip: Připravili jsme pro vás také plán 30 denní výzva břicho – jak zhubnout a mít ploché břicho.

Proč sacharidové vlny fungují?

Důležitý je na začátku sacharidové diety maximální možný pokles příjmu sacharidů. Doporučuje se minimálně o 50 g v první den držení diety.

Tělo začne spalovat tuky. Navyšování příjmu cukrů zajistí organismu dostatek energie pro jeho činnost během dne.

Důležité je současně navýšit příjem bílkovin. Doporučuje se 2 – 2,5g bílkovin za den na jedno kilo tělesné hmotnosti. Toto navýšení příjmu bílkovin dodržujte po celou dobu držení sacharidové diety.

Příjem tuků by měl být konstantní, a to v rozmezí 0,5 – 0,8g na jeden koligram tělesné hmotnosti. Tuky jsou nedílnou součástí stravy při sacharidových vlnách. Z jídelníčku je rozhodně nevyřazujte.

Příjem potravy během diety

  • Příjem tuků 0,5 – 0,8 g na jeden koligram tělesné hmotnosti.
  • Příjem bílkovin 2 – 2,5 g na jedno kilo tělesné hmotnosti.
  • Příjem sacharidů od 350 g – 500 g za jeden den.
  • Příjem tekutin min 3 litry na jeden den.

Příjem tekutin

Sacharidové vlny vyžadují dostatečný příjem tekutin. Vhodná je mineralizovaná voda v množství minimálně 3 litry za den. Spotřeba tekutin je individuální, nicméně 2,5 litru by měl vypít každý, kdo se rozhodne pro sacharidovou dietu.

Minerální a vitamínové doplňky stravy

Během sacharidových vln dochází k výraznému zatížení organismu a obecně se doporučuje zásobovat tělo dostatečným množstvím minerálů a vitamínů. Zvýšené nároky organismu je možné vyrovnat minerálními a vitamínovými doplňky stravy.

Striktní dodržování režimu sacharidových vln

Výsledek cyklování sacharidů je závislý na jeho striktním a úplným dodržováním. Poruší-li se dávkování, výsledek diety bude značně ovlivněn.

Sacharidové vlny vyžadují značnou trpělivost.

Nemůžete očekávat, že během prvního týdne ztratíte 5 kg tělesné hmotnosti. Ke snížení váhy dochází, ale ne rapidně a rozhodně ne v prvním cyklu. Organismus člověka potřebuje určitý čas.

Sacharidové vlny jídelníček

Jídelníček na hubnutí

Pro sestavení jídelníčku jsou důležité energetické hodnoty potravin, výběr potravin a jejich skladba během výživového plánu.

Doporučuje se sestavit si jídelníček v rámci sacharidových vln od výživového poradce či jiného profesionála.

Pokud se rozhodnete sestavit si jídelníček sami, vybírejte si takové potraviny, které mají uvedené nutriční hodnoty.

Na internetu lze dnes snadno dohledat tabulky potravin a zjistit tak energetickou hodnotu konkrétní potraviny, obsah bílkovin, tuků a sacharidů. Hodnoty se nejčastěji uvádějí v gramech (g) na 100 g potraviny. Energie bývá uváděna v kilokaloriích (kcal).

Vzor jídelníčku pro sacharidové vlny

Bílkoviny – maso kuřecí, krůtí, králičí, šunka drůběží či kuřecí, ryby (loso, sardinky). Vaječné bílky jsou velmi kvalitní bílkovinou. Vhodné je stranu doplnit o proteiny.

Tuky – v rámci tuků volte rostliné tuky listované za studena. Jedná se např. o olivový olej, slunečnicový olej, lněný olej.

Sacharidy – vhodná je dlouhozrná rýže, jasmínová indická rýže,  celozrné těstoviny, ovesné vločky. Doporučuje se také stravu doplnit o sacharidové doplňky.

Sacharidová snídaně

Pozor na pojem sacharidová snídaně, protože se používá pro jedince, kteří chtějí nabrat váhu. Sacharidová snídaně tedy nemá nic společného se sacharidovými vlnami.

Sportování, cvičení a posilování

Sprvně zvolená pohybová aktivita dokáže efekt sacharidových vln ještě umocnit. Jejich účinek a výsledek hubnutí a rýsování se tak dostaví rychleji.

Zároveň však nepopíráme princip a účinky sacharidových vln jako takových. Efektu dosáhnete i když cvičit a sportovat nebudete. Sacharidové vlny fungují i bez cvičení.

Zkušenosti sacharidové vlny

Sacharidové vlny stejně jako jiné druhy hubnutí jsou odvislé od individuálních požadavků. Není nezbytné kopírovat do detailu vše z příruček. Důležité je naslouchat svému tělu a dietu přizpůsobit vlastním potřebám. Jakékoli dogmatické následování není zdravé.

Individuální zkušenosti těch, kteří vyzkoušeli sacharidové vlny napovídají, že se skutečně jedná o individuální záležitost. K hubnutí dochází průběžně ve všech cyklech. Redukce váhy je však odvislá od metabolismu každého jedince.

Sacharidové cyklování je oblíbená metoda hubnutí a rýsování právě pro možnost variability a uzpůsobení jídelníčku podle svých požadavků a přání.

Zvládnu to během 4 týdnů

Pokud si říkáte, jo to zvládnu, prostě omezím stravu a budu si dávat pozor na to, co jím. Vydžím to 4 týdny, měsíc a zhubnu 5 kg. Zkušenosti však opětovně dokazují, že tento přístup není vhodný. V rámci takové diety hubnete díky tomu, že ztrácíte především vodu. Jakmile skončíte dietu, během dalších týdnů se vaše váha vrátí tam, kde byla. Výsledek žádný. Toto je jojo efekt. Tento přístup držení sacharidové diety ze zkušenosti nedoporučujeme.

Jak neztratit svaly během sacharidových vln

Chceme zhubnout, vyrýsovat tělo, ale zároveň nechcete ztratit svaly? Základem je optimalizovat příjem kvalitních bílkovin. Na 1 kg tělesné hmotnosti se doporučuje příjem 2g (až 2,5 g) kvalitní bílkoviny. Pokud tedy vážíte 80kg, pak je váš doporučený příjem bílkovin 160 g každý den v týdnu.

Množství příjmu bílkovin neměníte po celou dobu sacharidových cyklů. Mění se příjem sacharidů, ale nikoli bílkovin.

Co je to sacharidová superkompenzace

Někdy se používá spojení sacharidová superkompenzace, ale to není úpslně správný výraz.
V kulturistice můžete slyšet termín cukrování. V tomto případě jde ale spíše o plnění svalů před soutěží. Před cukrováním kulturisti mají speciální výživový plán, při kterém se zaměřují na rýsovací období a pálí podkožní tuk.

Co byste měli vědět o sacharidových vlnách

Pokud se chcete nadobro zbavit tuku, vyzkoušejte sacharidové vlny. Pro ženy je tato dieta ideální pro redukci váhy. Zhubnete, ztratíte přebytečná kila i z obtížných partií jako je břicho, stehna anebo zadek. Pro muže je sacharidová dieta vhodná jako rýsovací. Dochází k odstranění podkožního tuku a současně nedochází ke ztrátě svalové hmoty, což je u chlapů jednou z priorit. Sacharidové vlny jsou oblíbené mezi sportovci i nesportovci. Klíčovým faktorem k úspěchu a snížení váhy je dodržování jídelníčku. Výživový a stravovací plán doporučujeme sestavit s profesionálem. Pokud se rozhodnete držet dietu dle vlastního plánu, zkušenosti jednolivců dokazují, že 30 denní výzva sacharidových vln je nejefektivnější metodou. Držení diety po dobu několika týdnů je totiž hodně o vůli a trpělivosti.

Vyzkoušejte kurzy o hubnutí

Sacharidové vlny – hubnutí pro ženy i muže, dieta, jídelníček, zkušenosti
3.7 (74%) 30 hlasů