Dukanová dieta – jídelníček a účinky hubnutí

Většina z nás o dukanové dietě čte ve všech časopisech jako o zázračné dietě, kdy můžete zhubnout opravdu tolik kilo, kolik chcete – a to za velmi krátkou dobu. Úbytek váhy a hmotnosti zaznamenáte při tomto hubnutí už po dvou dnech, což je sen většiny žen. A ještě ke všemu základ dukanové diety je, že toho můžete sníst, kolik chcete a nemusíte hladovět. Jenže háček je v tom, že smíte konzumovat jen povolené potraviny ze seznamu a těch ze začátku moc není. Dukanová dieta má striktní jídelníček. Všechny podrobné informace najdete kdekoliv na internetu nebo v knížkách.

Sama na sobě jsem provedla experiment a provedu vás fází po fází, včetně shrnutí účinků dukanové diety. Uděláte si tak obrázek o tom, jak probíhá toto hubnutí v praxi.

Dukanová dieta 1. fáze – útočný jídelníček

Začít s jakoukoliv dietou je těžké, ale s dukanovou dietou musíte mít opravdu velké přesvědčení, protože ze dne na den přestanete jíst téměř vše, co jste do teď mohla.

Dukanová dieta má v 1. fázi jídelníčku jako povolené potraviny pouze čisté bílkoviny – např. libové telecí a hovězí, většina ryb, vajíčka (ale jen bílky, pokud byste chtěla jíst i žloutky, můžete maximálně čtyři týdně). K tomu samozřejmě patří každý den vydatný pitný režim, alespoň litr a půl vody. Ještě k rychlejšímu úbytku váhy pak pomáhají otruby, které máte jíst každé ráno (nejlépe dvě lžíce).

V této fázi jsem měla setrvat tři dny – záleží na hmotnosti, které se chcete zbavit. Vzhledem k tomu, že jsem si nestíhala doma vařit jídla na další den, byla jsem prakticky celé tři dny o vodě, nízkotučném jogurtu a makrele. A co se týká otrub, každé ráno jsem se snažila je pozřít, ale chtělo to opravdu hodně přemlouvání. Záleží na druhu, které si koupíte, některé se dají spolknout i bez půl litru vody k tomu. Přiznávám se, že mi opravdu chyběly diety o zelenině, salátech apod., nechápala jsem, co dělají lidé, kteří musí v první fázi vydržet deset dní.

Dukanová dieta 2. fáze – jídelníček zelenina

Těšila jsem se na 2. fázi jídelníčku dukanové diety, protože jsem měla strašný hlad a těšila jsem se na cokoliv jiného, jen ne na samé bílkoviny. Bohužel, tato 2. fáze se skládá ze dvou podfází – čistě bílkovinné a bílkovino-zeleninové (ani nemusím psát, že povolená jsou pouze některé druhy zeleniny a ještě v omezeném množství).

V každé podfázi máte setrvat pět až sedm dní a musíte je střídat do té doby, dokud nedosáhnete své požadované hmotnosti. Při představě, že bude následovat to samé, jako ve fázi první, jsem si řekla, že vlastně tolik zhubnout nepotřebuji. Dukanová dieta mi za to nestojí. Obratem to ale šlo celkem rychle, během dvou týdnů jsem byla na své nově stanovené váze.

Dukanová dieta 3. fáze – upevňující

Po třech týdnech se mi zvedal žaludek při pohledu na otruby, nízkotučný jogurt a uvařené maso bez chuti. Nezmínila jsem totiž, že většina koření je v dukanové dietě zakázaná. Na váze jsem sice zhubla, ale byla jsem teprve v půlce celé diety, protože nejtěžší je na vysněné hmotnosti zůstat.

A přesně o to jde v této fázi, její délka závisí na tom, o kolik kilogramů jste zhubla.

Upevňující fáze, tedy 3. fáze dukanové diety říká, že na každý kilogram, který jste zhubla, musíte setrvat deset dní. V mém případě to mělo být 50 dní.

Nevěděla jsem, jestli nejdřív dostanu infarkt nebo umřu hlady, každopádně ještě chvíli jsem to nehodlala vzdát, protože s další fází přibyly povolené potraviny. Celé jedno ovoce denně (ale jen povolené ovoce!), dva krajíce celozrnného chleba a 40g sýru denně. Plus pak následují ještě nějaké výhody, 200 gramů brambor za týden, a nevýhody, jeden den v týdnu čistě bílkovinný.

4. fáze dukanové diety definitivní stabilizace

S radostí jsem se dočetla, že po třetí fázi už můžete téměř vše, ale jednou týdně musíte dodržovat čistě bílkovinný den. To se dá vydržet. Ovšem to bych nejdřív musela dokončit fázi tři. Klobouk dolů před těmi, kteří to dokázali. Bohužel, i když vydržíte, kila se vám vrátí zpět – po alkoholu a čokoládě se prostě přibírá vždy. Musíte být zarputilí, dukanová dieta nic neodpouští.

Výsledek dukanové diety, 5. fáze – pohotovost

Někdy na začátku 3. fáze diety jsem byla doslova mimo. Dokážu si představit maminky na mateřské, které mají čas vařit a připravovat si otrubové placky, že při této dietě jsou schopné opravdu vydržet až do konce a zhubnout na požadovanou hmotnost. Ale pro někoho, kdo každý den ráno odchází do práce, chodí domů večer a má společenský život, tato dieta opravdu moc není.

Dukanová dieta znamená, že nesmíte alkohol, takže sklenička vína nepřipadá vůbec v úvahu (a to i během třetí fáze, která u něho trvá skoro celý rok) a nemáte žádnou energii ani vitamíny, pokud neužíváte spoustu doplňků stravy (doporučujeme zelené superpotraviny, např. ječmen či chlorela) a vitamínových tablet.

Zkušenosti dukanová dieta

Jestli jste průměrná pracující žena a chystáte se držet tuto dietu, připravte se na následující:

  1. Přes den se snažíte ulovit cokoliv (povoleného) k jídlu, což je skoro nemožné, pokud si to nepřipravíte sama doma. Většinou skončíte v supermarketu s šunkou, jogurtem nebo tuňákem.
  2. Vyčerpávající den v práci má za následek běžné kruhy pod očima, ale ty vaše budou obrovské, modré a hluboké díky totálnímu vyčerpání z dukanové diety.
  3. Jste tak bez energie, že i obyčejné běhání na záchod vás unaví a připraví o dech.
  4. Pokud kouříte, zvýší se vaše spotřeba cigaret asi desetkrát, protože na večírku nemůžete pít.
  5. Jestliže nejste majitelka velkých prsou, zapomeňte na trika s výstřihy, protože tam nebudete mít co dát – prsa hubnete vždycky jako první.
  6. Ať držíte jakoukoliv dietu (např. sacharidové vlny, dukanová dieta, atd.), celulitida a strie prostě jen tak nezmizí.
  7. Pokud jedete pozdě večer z večírku, kde jste si dala jednu skleničku vína, v autobuse si sedněte.
  8. Až budete na pohotovosti již při vědomí vysvětlovat vaše tělesné selhání, připravte se na velice dlouhou přednášku o tom, jak jste hloupoučká, protože takto drastické diety nemají smysl.

Recepty dukanová dieta

Pojďme se podívat na některé recepty a jídelníček, který je vhodný pro ty, kteří se rozhodnou držet dukanovou dietu.

Zajímavý může být domácí jogurt, i když příprava je poměrně časově náročná. Oproti tomu mnozí preferují palačinky, které připravíte téměř okamžitě. Dokonce si můžete dát také dukanovou zmrzlinu. Na chuť na vás pak čeká tiramisu dukana.

Dukanová dieta – jídelníček a účinky hubnutí
3.3 (66.67%) 3 hlasů