Dieta podle krevních skupin, A, B, 0, hubnutí a jídelníček

dieta podle krevních skupin

Chcete zhubnout podle krevních skupin? Dieta podle krevních skupin představuje způsob hubnutí, který je svázaný s krevní skupinou jedince. Většina nás ale svou krevní skupinu vlastně nezná. To je škoda a zároveň trochu nebezpečné pro zdraví. Ne nadarmo příslušníci americké speciální jednotky Delta Force mají na výstroji nášivku s krevní skupinou. Vědí, že jim tato informace může zachránit život v případě velké ztráty krve.

Nemusí jít ale zrovna o život. Dieta podle krevních skupin má dle zkušeností reálné výsledky. Pojďme se podívat blíže, jak začít s výživou podle krevní skupiny, jaké jsou výhody a nevýhody, co jíst a jak uzpůsobit jídelníček.

Tip: Cena za stanovení krevní skupiny v transfuzních stanicích se pohybuje od 150Kč.

Krevní skupina a imunitní systém

Krevní skupina ovlivňuje chování imunitního systému a náchylnost na choroby. Z pohledu diety ovlivňuje efektivitu pohybových aktivit. Určitá krevní skupina např. efektivně spaluje kalorie při vysoce namáhavé pohybové aktivitě s vysokou tepovou frekvencí (HIIT kardio trénink). Jiná krevní skupina spaluje nejvíce při pomalé a dlouhé chůzi.

Z hlediska hubnutí je tedy důležité, abychom věděli, jakou krevní skupinu máme. Podle toho jsme schopni přizpůsobit nejen aktivity pro zhubnutí, ale také náš jídelníček a stravovací návyky.

Princip diety podle krevních skupin

Dieta pracuje se čtyřmi základními krevními skupinami: A, B, AB, 0. Někdy je ještě doplněna o skupiny A+ a B+.

Principem diety podle krevních skupin je sestavení jídelníčku z vhodných potravin na základě vaší krevní skupiny. Pro každou krevní skupinu jsou vhodné a nevhodné potraviny jiné. Konkrétní strava může mít pro člověka s krevní skupinu A žádoucí efekt hubnutí a povzbuzování metabolizmu, pro jiného s odlišnou krevní skupinou to naopak může způsobit nežádoucí efekt v podobě nabírání tukové hmoty.

Krevní skupina A

Člověk s krevní skupinou A bývá zpravidla vegetarián. Základem jídelníčku je zelenina a luštěniny. Živočišné produkty bývají nahrazeny rostlinnými. V malém množství je maso dovolené cca 2x do týdne. Musí se jednat o libové krůtí, či kuřecí.

Nevhodná jsou tučná masa a mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku. Vyhýbejte se také pšenici.

Tabulka vhodných potravin

 • Maso: kuřecí, krůtí
 • Luštěniny: fazole, sója
 • Mléčné produkty: sójové mléko, sýry
 • Zelenina: brokolice, mrkev

Krevní skupina B

Jídelníček pro krevní skupinu B je nejsnadnější, poněvadž člověk s touto skupinou je klasický všežravec.

Nevhodná jsou tučná masa, čočka a kukuřice.

Tabulka vhodných potravin

 • Maso: králičí, jehněčí
 • Luštěniny: fazole, sója
 • Mléčné produkty: cottage sýry, mozzarella
 • Zelenina: čínské zelí, kapusta

Krevní skupina AB

Krevní skupina AB je velice vzácná. V jídelníčku je nutné věnovat velký prostor rybám, jako je např. losos.

Nevhodná jsou tučná masa a kukuřice.

Tabulka vhodných potravin

 • Maso: ryby, králičí
 • Luštěniny: fazole, obiloviny
 • Mléčné produkty: sójové mléko, tofu
 • Zelenina: květák, brambory

Krevní skupina 0

Krevní skupina 0 se velice pomalu přizpůsobuje změnám v jídelníčku, proto bychom doporučovali přecházet na nový jídelníček opatrně. Zátěž na imunitní systém a zažívací trakt by měla být minimální. Z jídelníčku musí být odstraněny mléčné výrobky, které krevní skupina 0 špatně tráví.

Nevhodné jsou obiloviny a mléčné produkty.

Tabulka vhodných potravin

 • Maso: hovězí, telecí
 • Luštěniny: fazole, hrách
 • Zelenina: kapusta, špenát

Zkušenosti s dietou podle krevních skupin

Zkušenosti s dietou podle krevních skupin mohou být rozporuplné. Podobně jsou na tom další diety jako např. paleo dieta. Přeci jen existuje několik krevních skupin a dieta se zaměřuje pouze na čtyři nejčastější. Přesto je její účinnost neoddiskutovatelná. Jednou z výhod oproti bezhlavým dietám založeným na drastických hladovkách je, že člověka naučí o jídle a svém jídelníčku přemýšlet.

Rada na závěr. Doporučujeme přečíst různé internetové diskuze na toto téma a utvořit si vlastní objektivní názor. Na trhu je k dostání i několik knih v tištěné a elektronické podobě. Jednou z předních autorek knih s touto tématikou je Antónia Mačingová.

Účinnost diety podle krevních skupin není přímo prokázaná. Tak jako u každého cíleného hubnutí platí i u této speciální diety, že jakmile přestaneme dodržovat její zásady, dostaví se jojo efekt.

Dieta podle krevních skupin, A, B, 0, hubnutí a jídelníček
2.5 (50%) 2 hlasů