Paleo dieta, jak začít, jídelníček a zkušenosti hubnutí

paleo dieta

Moderní životní styl a stravování způsobuje řadu zdravotních problémů, a to fyzických i psychických. Paleo strava představuje uzpůsobený jídelníček, který se vrací k původnímu stravování našich předků. Současné zkušenosti dokazují, že paleo dieta není ideální pro rychlé hubnutí. Snížení váhy je pouze doprovodným efektem. Přesto na ni mnozí nedají dopustit, a proto jsme pro vás připravili shrnující článek o efektu paleo stravy, jejich výhodách, nevýhodách a jak začít.

Odkud pochází Paleo strava

Název paleo dieta byl odvozen z historického období Paleolitu neboli starší doby kamenné. Jedná se o nejdelší úsek dějin lidstva, který trval přes 2 miliony let. V tomto období se odehrávaly nejzásadnější kroky ve vývoji lidstva. Lidé začali chodit vzpřímeně a stali se z nich lovci, sběrači plodů a rybáři. Lidské tělo se tomuto vývoji přizpůsobovalo tisíce let také z pohledu jídelníčku.

Princip Paleo diety

Paleo strava se snaží přizpůsobit lidský jídelníček do období Paleolitu, samozřejmě co se týče surovin. Nikdo po vás nechce, abyste vařili na ohni. Lidstvo v posledních letech udělalo obrovský pokrok v zemědělství a potravinářství.

Paleo dieta se věnuje myšlence, že pokrok není vždy ku prospěchu zdraví člověka. Pokud si vezmeme, že lidský organizmus se způsobu života v Paleolitu přizpůsoboval tisíce let, nemůže být v žádném případě připravený na změny, které nastaly v posledních dvou desetiletí.

Efekt paleo stravy

Paleo strava nemá efekt pouze v podobě hubnutí, ale dle zkušeností způsobuje celkové zlepšení zdravotního stavu. Lidé žijící v období paleolitu netrpěli nemocemi, jako je cukrovka, civilizační choroby či degenerativní onemocnění. Samozřejmě to nebylo dáno pouze stravou, ale i životním stylem, který obnášel neustálý pohyb po celý den.

Aby Paleo dieta splnila všechna očekávání, je nutné trvale zvýšit pohybovou aktivitu. Pokud máte přebytečná kila v oblasti břicha, stehen a zadku, zaměřte se na kardio cvičení. Přečtěte si článek Jak zhubnout přes břicho.

Jak začít Paleo dietu

Vyřadit všechny průmyslově vyráběné potraviny, jako jsou rafinované cukry, ztužené tuky, rafinované oleje. Nevhodné jsou i mléčné výrobky a zemědělské plodiny (luštěniny, obiloviny, atd.).

Základ paleo jídelníčku

Základem jídelníčku pro paleo dietu je:

  • ovoce
  • zelenina
  • ryby
  • mořské plody
  • maso
  • vajíčka

Nejvhodnější maso je ze zvířat z volného chovu. Zvíře není vystresované, není krmeno krmnými směsi, což vede k výsledku, že maso je zdravější.

Chyby v jídelníčku paleo stravy

U jídelníčku je potřeba si hlídat množství přijatých bílkovin a tuků, na které je Paleo dieta bohatá. Zjednodušeně řečeno všeho moc škodí. Nadměrný přísun bílkovin a tuků je nezdravý.

Diskuze paleo dieta

Diskuzi vyvolává nákladnost stravování založeném na Paleo dietě. Dražší, či levnější? Pravda bude někde uprostřed. Záleží, co obsahoval váš jídelníček doposud.

Pokud jste pili ochucené nápoje, energy drinky, tak při přechodu na paleo velmi ušetříte, protože budete pít vodu. Ušetříte také např. za těstoviny, které při této dietě nejsou vhodné. Naopak náklady vzrostou se zvýšenou spotřebou masa z volného chovu, který je nákladnější.

Paleo dieta ukázkový jídelníček

Snídaně: Jablko
Svačina: Mrkev
Oběd: Smažený losos s cuketu
Svačina: Ovocný salát
Večeře: Kuřecí nudličky se zeleninovým salátem

Paleo dieta recept

paleo dieta

Recept na lososové steaky se zeleninovým salátem. Recept je jednoduchý a časově nenáročný. Filety lososa pokapejte citronem. Následně mírně osolte a opepřete. Vložte na rozpálenou pánev s olivovým olejem a smažte do zlatova. Mezi tím si připravte zeleninu na klasický zeleninový salát z okurky, rajčat a papriky. Zeleninu omyjte a nakrájejte. Pokapejte kapkou olivového oleje a servírujte na talíř s usmaženým lososem.

Tip: Kuchařky v knižní podobě s originálními recepty pro Paleo dietu jsou k dostání také v knižní podobě.

Hubnutí je doprovodný efekt paleo stravy

S paleo dietou jsme se setkali poprvé na konci 20. století. Dodnes se jedná o poměrně kontroverzní téma. Našla si své zastánce i odpůrce, kteří mají různé zkušenosti s tímto typem životního stylu a stravování. Dieta si klade za cíl vyřadit z jídelníčku nezdravé průmyslové suroviny, se kterými si lidský organizmus neumí správně poradit. Paleo dieta tedy není pro ty, kteří chtějí rychle zhubnout na váze. Paleo dieta je vhodná pro celkovou změnu životního stylu. Úbytek na váze je pouze doprovodný efekt paleo stravy.

Paleo dieta, jak začít, jídelníček a zkušenosti hubnutí
1.5 (30%) 2 hlasů