Raw strava, princip, jak začít a příkladový jídelníček stravování

Druh raw stravování můžete znát také pod názvem „živá strava“. Proč se jí tak říká, se dozvíte v tomto článku. Zprvu si objasníme, co je raw strava a na jakých principech je založena. Následně vám představíme příkladový jídelníček a dozvíte se, proč je důležité se vyvarovat alkoholu.

Princip raw stravy

Základem raw stravy je syrová strava (anglicky: „raw food„), která neprošla tepelnou úpravou nad 45 stupňů Celsia. Tato teplota je hraniční pro zachování vitamínů, enzymů a minerálů v potravě. Při vyšší teplotě dochází ke změně nutričních hodnot v potravinách a struktuře na molekulární úrovni.

Dalším důvodem, proč konzumovat takto „neupravenou“ potravu je, že při smažení, grilovaní a dalších způsobech tepleného opracování dochází k obrovskému kalorickému nárůstu potravin. Příkladem může být oblíbená grilovaná cuketa. Cuketa je od přírody dietní zázrak s obsahem více jak 80% vody. Při grilování se cuketa nakládá do marinády z oleje a koření. Výsledek je, že cuketa je stejně dietní, jako smažené hranolky.

Výhody raw stravování

  • Tepelně neopracovaná přirozená strava, kromě bohatého obsahu prospěšných látek se snadněji, rychleji a efektivněji tráví.
  • Nepřekyseluje trávicí trakt.
  • S vysokým obsahem enzymů neustále detoxikuje lidský organizmus.
  • Raw stravování se někdy označuje, jako raw dieta, protože při ní dochází k postupnému úbytku na váze (hubnutí), díky dietnější přípravě jídel.
  • Více vitamínů a minerálů z potravin se projeví na zlepšení vašeho zdravotního stavu.

Na co si dát pozor

Denní příjem bílkovin

Příjem bílkovin v raw stravě je problematičtější, oproti běžné stravě. Přijaté bílkoviny z potravy je potřeba každý den počítat, tak aby příjem splňoval minimální množství. Hlavními zdroji bílkovin v raw stravě jsou všeobecně semínka (slunečnicová, dýňová, atd.). Dále takzvané zelené superpotraviny, jako je chlorella, mladý ječmen.

Raw strava a alkohol

Vyhněte se veškerému alkoholu. Raw strava a alkohol k sobě nepatří. Alkohol vytváří v žaludku nežádoucí kyselé prostředí.

Jak začít s raw stravou

S raw stravou byste neměli začínat ze dne na den. Vaše tělo by těžce zvládalo takto razantní změnu ve stravovacích návycích. Doporučujeme postupně v jídelníčku zvyšovat procento raw zeleniny.

Ideální je začít nahrazováním snídaně. Dbejte na to, aby váš raw jídelníček byl pestrý a rozmanitý. Všednost a rutina opakujících se pokrmů by vás zahnala zpátky k nezdravému stravování.

Raw strava detoxikační příznaky

Největší strašák při přechodu na nový způsob stravování jsou detoxikační příznaky, které jsou u každého jedince rozdílné v závislosti, jak je na to jeho organizmus připravený. Příznaky mohou být v podobě únavy, bolesti hlavy, atd. V této fázi je opravdu důležité dodržovat dostatečný pitný režim!

Raw strava jídelníček

Snídaně: Bio ovesné vločky zalité raw mlékem.

Svačina: Jablko s domácí vymačkanou šťávou z pomeranče.

Oběd: Zeleninový salát s nasekanými oříšky pokapaný extra panenským olivovým olejem lisovaným za studena.

Svačina: Hrst směsi oříšků.

Večeře: Quinoa se sušenými houbami.

Raw strava recepty

Raw banánový koktejl

Připravte si zralý banán a oloupejte ho. Následně ho nalámejte do misky, ve které ho budete mixovat. Banán zalijte raw mlékem a přidejte skořici. Vše důkladně rozmixujte a můžete podávat ve sklenici s ledem.

Raw ovesná kaše

Nasypte do misky ovesné vločky a zalijte je raw mlékem. Nechte přes noc v lednici, aby vločky změkly. Ráno k nim přidejte nakrájené meruňky, či jakékoliv jiné ovoce, které máte rádi.

Raw strava, princip, jak začít a příkladový jídelníček stravování
4.5 (90%) 4 hlasů